Pokud se Vám tato zpráva nezobrazuje správně, otevřete si ji online.

Jednou UP, navždy UP.
Setkání absolventů Univerzity Palackého potvrdilo sounáležitost studentů s Olomoucí.

Poprvé jako připomínka 70 let od obnovení Univerzity Palackého, podruhé na vlnách Vltavy, potřetí v rámci Dnů evropského dědictví. Univerzita Palackého i do třetice našla způsob, jak své velké absolventské setkání spojit s něčím netradičním a přesahujícím rámec klasického „srazu“. I díky tomu se 8. září sjelo ze všech koutů Česka do Olomouce na dva tisíce bývalých studentů, kteří dokázali, že bez ohledu na věk či geografickou vzdálenost platí: JSME UP.

„Již po příjezdu po několika letech do Olomouce jsem byl velmi mile překvapen výstavbou, pořádkem, výzdobou Olomouce. Se spolužáky, se kterými jsem se setkal, jsme se shodli, že jsme rádi, že jsme studovali v Olomouci. Zavzpomínali jsme na pěkná léta studia, na dobré učitele.“ Z.H.

Hlavní kulturní program se tentokrát odehrával na nádvoří Zbrojnice, kde sídlí univerzitní knihovna, a v nově zrekonstruovaných parkánových zahradách filozofické fakulty, které nedávno získaly ocenění Olomouckého kraje jako místo s výrazným geniem loci. Příznačně, neboť mottem Univerzity Palackého je právě „Genius loci“. Ducha místa mohli návštěvníci o to více poznávat během komentovaných prohlídek, které zájemce zavedly do pracovny rektora, zázemí univerzitního vydavatelství, univerzitní knihovny, zrekonstruovaných prostor filozofické fakulty, Aplikačního centra BALUO fakulty tělesné kultury a na další místa. Veškerý program na jednotlivých fakultách mohli absolventi pohodlně zvládnout díky speciálnímu mikrobusu, který po Olomouci zajišťoval přepravu. A pokud snad někteří měli málo, mohli navštívit i nespočet významných olomouckých památek, které výjimečně otevřely své brány v rámci Dnů evropského dědictví.

„Byla jsem velmi příjemně překvapena nejen programem, ale také pohoštěním a organizací. Velmi vhodný byl také termín ve spojení se Dny evropské kultury.“ L.V.

Nebylo by to setkání olomouckých absolventů, aby se v něm neobjevilo několik významných aktů. V odpoledních hodinách proběhlo slavnostní přivítání absolventů, kdy k přítomným z pódia promluvili emeritní rektor Josef Jařab, prorektorka Hana Marešová a prorektoři Jiří Lach, Petr Bilík a Martin Kudláček. Jaroslav Miller, současný rektor UP, pak všechny přivítal prostřednictvím netradiční videozdravice.
Emeritní rektor Josef Jařab, významná postava olomouckého i celorepublikového společenského života, se absolventům představil ještě jednou. V aule filozofické fakulty totiž pokřtil svou novou vzpomínkovou knihu Rektorská rozpomínání. To vše za doprovodu univerzitního komorního sboru ATENEO, předčítání herce Moravského divadla Petra Kubese a v neposlední řadě i autogramiády. Přírodovědecká fakulta pak spojila absolventský den se stříbrnou promocí, která byla poprvé pojata jako open air akce. Na sedmdesát bývalých studentů složilo promoční slib v prostorách za hlavní budovou. Stříbrnými absolventy se stali po 25 letech.

„Velmi oceňuji obětavost organizátorů, kteří připravili setkání absolventů s největší pečlivostí. Atmosféra byla velmi příjemná, počasí jako na objednávku. Komentované prohlídky výborně připravené. Jsem ráda, že moje Alma Mater nezapomíná na své starší absolventy. Díky!“ V.K.

Mnozí absolventi již stihli od svých promocí přivést na svět mnoho potomků, kteří mají potenciál pokračovat v tradici olomouckých studií. Univerzita Palackého si všechny takové potenciální vědecké mozky pochopitelně ráda předchází. I proto organizátoři připravili program, který oslovil jak dospělé, tak jejich děti. Například u stánku interaktivního muzea vědy Pevnosti poznání, kde se předváděly vědecké pokusy, se tak provoz nezastavil až do pozdního odpoledne.
Se setměním celodenní absolventský program, kterým provázel moderátor Roman Pastorek, známý například z televizního pořadu Bludiště, vyvrcholil na Zbrojnici audiovizuální produkcí. Písničkářka a v olomouckých ulicích pečená vařená buskerka Terez Wrau zahrála hned dva koncertní sety. Na úplný závěr pak připravila Audiovizuální produkce UP speciální projekci. Po zdech setmělé knihovny se roztančila baletka, a připomenula tak vedle motta letošního setkání především genia loci města a univerzity.

„Jsem hrdá na to, že jsem studovala na UP. Těším se na další absolventské setkání.“ D. K.

Po skončení programu se následně velká část návštěvníků rozutekla do oblíbených a živelných olomouckých klubů a barů. Poslední tečku za absolventským setkáním tak tito nespavci napsali až brzy nad ránem. Děkujeme všem, kteří se do Olomouce vrátili a byli součástí dalšího jedinečného setkání. Byli jsme UP, jsme UP a budeme UP.

Absolventské setkání JSME UP v číslech

Počet absolventů, kteří se setkání zúčastnili: 1 989
Počet nově registrovaných absolventů do Klubu absolventů: 960
Nejsilnější ročník, který se sešel na setkání: 1983 filozofická fakulta – obor VVD
Počet vypitých piv: 442
Počet vydaných porcí selete: 198
Počet míst, odkud absolventi přijeli: 184

Nadcházející univerzitní akce otevřené absolventům:

Beseda: Gastromanagement aneb Jak absolventi UP prorazili v gastronomii : středa 14. 11. 2018 od 16:00 | Lukáš Hejlík a další absolventi UP, které životní cesta zavedla do oblasti gastronomie
| velká aula FF UP
Výroční přednáška k poctě J. L. Fischera: pondělí 26. 11. 2018 od 11:00 | přednášející
MUDr. František Koukolík, DrSc. | Kaple Božího Těla, Umělecké centrum UP
Vánoční punč s rektorem: čtvrtek 20. 12. 2018 od 17:00 | nádvoří Zbrojnice
• Reprezentační ples UP: sobota 23. 2. 2019 od 19:30 | hlavní hudební host Ondřej Havelka a jeho Melody Makers | NH Collection Olomouc Congress hotel

Už jste se zapojili?

Sesbírat více než jeden milion korun pro projekty talentovaných studentů a seznámit veřejnost s podporou mladých vědců na olomoucké univerzitě, to je smysl kampaně Nadačního fondu UP, která odstartovala letos v březnu. Kampaň „Darujte příležitost“, která nemá v českém vysokém školství obdoby, hlásí na začátku nového akademického roku první hmatatelné výsledky. Absolventi, příznivci a další podporovatelé univerzity totiž už na dárcovské konto poslali 861 tisíc korun. Nadační fond UP, který od roku 2015 rozdělil mezi nadějné výzkumníky z řad studentů všech fakult již 3 miliony korun, se inspiroval u zahraničních univerzit, kde je podobný model podpory univerzitních projektů běžný.
Špičkové juniorské vědecko-výzkumné či tvůrčí projekty může podpořit každý snadno prostřednictvím webových stránek fondu ZDE.
Sledujte nás na FB!
Děkujeme za každou stokorunu!

Univerzita Palackého v Olomouci
Křížkovského 8
779 00 Olomouc
www.upol.cz

Tuto zprávu jste obdrželi na základě Vašeho platného členství v Klubu absolventů Univerzity Palackého

V případě dotazů či žádostí pište na absolvent@upol.cz

©2018 Univerzita Palackého v Olomouci